Statute
Statut Fundacji „Tęczowy Dom”
Rozdział I
Przepisy ogólne
§ 1.
1. Fundacja pod nazwą „Tęczowy Dom”, zwana dalej Fundacją, ustanowiona przez grupę osób niepełnosprawnych, ich rodzin oraz osób zajmujących się zawodowo i społecznie działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych, zwanych dalej “Fundatorami”, aktem notarialnym sporządzonym przez notariusza Janusza Witkuna w Kancelarii Notarialnej w Warszawie przy Al. Jerozolimskich nr 11/19 m 2, repertorium A – 3734/99 działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 06 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz. U. z 1991 r. Nr 46, poz. 203) oraz postanowień niniejszego statutu.
2. Fundacja prowadząc działalność w sferze pożytku publicznego opiera się na ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2003 r. Nr 96, poz. 873).
3. Lista Fundatorów stanowi załącznik nr 1 do niniejszego statutu.
4. Nadzór nad Fundacją pełni Minister Pracy i Polityki Społecznej.
§ 2.
1. Fundacja jest instytucją społeczną i posiada osobowość prawną.
2. Fundacja posiadająca status organizacji pożytku publicznego może prowadzić statutową odpłatną działalność pożytku publicznego według zasad określonych w ustawie, o której mowa w § 1 ust. 2 Statutu.
§ 3.
Czas trwania Fundacji jest nieoznaczony.
§ 4.
1. Siedzibą Fundacji jest Warszawa.
2. Terenem działalności Fundacji jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej.
3. Dla właściwego realizowania celów społecznych Fundacja może prowadzić działalność poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
Rozdział II
Cele i zasady działania Fundacji
§ 5.
Celami Fundacji są:
1) pomoc osobom niepełnosprawnym a w szczególności niewidomym i słabowidzącym ze sprzężonymi niepełnosprawnościami poprzez organizowanie i prowadzenie domów stałego pobytu oraz ośrodków opiekuńczo- rehabilitacyjnych, leczniczo – rehabilitacyjnych, placówek edukacyjnych i terapeutycznych.
2) integrowanie osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych.
3) propagowanie wiedzy o istocie i uwarunkowaniach niepełnosprawności.
4) działalność charytatywna na rzecz osób niewidomych i słabowidzących ze sprzężonymi niesprawnościami oraz ich rodzin,
5) działalność w zakresie pomocy społecznej.
§ 6.
1. Fundacja realizuje swoje cele poprzez:
- prowadzenie banku danych o sprawdzonych i dobrze funkcjonujących programach pomocy osobom niepełnosprawnym,
- gromadzenie środków finansowych i rzeczowych na realizację celów Fundacji,
- współpracę z instytucjami państwowymi, organizacjami pozarządowymi działającymi w zakresie objętym celami fundacji oraz osobami fizycznymi zainteresowanymi celami Fundacji,
- wspieranie szkoleniowe i informacyjne innych organizacji pozarządowych i osób niepełnosprawnych,
- udzielanie pomocy dzieciom niewidomym i słabowidzącym oraz ich rodzinom w organizacji leczenia i rehabilitacji w krajowych i zagranicznych ośrodkach medycznych,
- działalność dokumentacyjną i wydawniczą dotyczącą problemów osób niepełnosprawnych,
- świadczenie usług opiekuńczych i pielęgniarskich przez całą dobę,
- świadczenie usług leczniczo–rehabilitacyjnych,
- świadczenie usług rewalidacyjnych, edukacyjnych i oświatowych,
- prowadzenie niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej,
- prowadzenie niepublicznych placówek edukacyjnych i terapeutycznych w tym świetlic terapeutycznych, warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy,
- współpracę ze środkami masowego przekazu w zakresie informowania o potrzebach osób niepełnosprawnych w szczególności niewidomych i słabowidzących ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, ich sytuacji społecznej i życiowej,
- inną działalność korzystną dla realizacji celów statutowych,
- pomoc społeczną (rzeczową lub finansową) osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom prawnym, w szczególności osobom niewidomym i słabowidzącym ze sprzężonymi niepełnosprawnościami.
2. Dla osiągnięcia swoich celów Fundacja może:
- nabywać nieruchomości oraz inne prawa i rzeczy, a także dokonywać inwestycji,
- wspierać finansowo i rzeczowo działalność innych osób prawnych oraz osób fizycznych, których działalność jest zbieżna z celami Fundacji.
§ 7.
1. W zakresie celów i sposobów realizacji celów statutowych Fundacja może prowadzić działalność odpłatną pożytku publicznego i działalność nieodpłatną pożytku publicznego.
2. Fundacja może prowadzić statutową działalność odpłatną pożytku publicznego w sferze zadań publicznych w zakresie:
- prowadzenie niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej; ochrona zdrowia, leczenie i rehabilitacja,
- wyposażenia, wyżywienia i bezpieczeństwa w prowadzonych placówkach,
- prowadzenia szkoleń, kursów, konferencji w celu przygotowania kompetentnego personelu pomagającemu osobom niepełnosprawnym w zakresie leczenia, edukacji, terapii i rehabilitacji,
- działalność dokumentacyjną i wydawniczą dotyczącą problemów osób niepełnosprawnych,
- udzielanie pomocy dzieciom niewidomym i słabowidzącym i ich rodzinom w organizacji leczenia i rehabilitacji w krajowych i zagranicznych ośrodkach medycznych.
3. Fundacja może prowadzić statutową działalność nieodpłatną pożytku publicznego w sferze zadań publicznych w zakresie:
- propagowania wiedzy o istocie i uwarunkowaniach niepełnosprawności,
- działalności charytatywnej na rzecz osób niewidomych i słabowidzących ze sprzężonymi niepełnosprawnościami oraz ich rodzin,
- wspierania rozwoju i upowszechnianie kultury i sztuki osób niepełnosprawnych,
- promowania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu osób niepełnosprawnych,
- popularyzowania wiedzy na temat specyficznych potrzeb i możliwości oraz sytuacji społecznej osób niepełnosprawnych w tym niewidomych i słabowidzących ze sprzężonymi niepełnosprawnościami oraz ich rodzin.
Rozdział III
Majątek i dochody Fundacji
§ 8.
Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski w kwocie pieniężnej 1.700 (tysiąca siedmiuset) złotych oraz środki finansowe, nieruchomości i ruchomości nabyte przez Fundację w toku jej działania.
§ 9.
Fundacja odpowiada za swoje zobowiązania całym swoim majątkiem.
§ 10.
1. Dochody Fundacji pochodzą w szczególności z:
- funduszu założycielskiego,
- środków finansowych przekazywanych przez Fundatorów,
- spadków, zapisów, darowizn, subwencji osób prawnych oraz innego rodzaju uposażenia majątkowego poczynionego na rzecz Fundacji przez krajowe i zagraniczne osoby fizyczne i prawne,
- dochodów z darów, zbiórek i imprez publicznych organizowanych przez Fundację,
- dochodów z majątku Fundacji.
2. Dochody pochodzące z subwencji, darowizn, spadków i zapisów mogą być użyte na realizację wszystkich celów Fundacji, o ile ofiarodawcy nie postanowili inaczej.
3. Dochód z działalności odpłatnej pożytku publicznego służy wyłącznie realizacji celów statutowych należących do sfery zadań publicznych.
§ 11.
- Osoba fizyczna lub prawna, która dokona na rzecz Fundacji darowizny może uzyskać tytuł Darczyńcy.
- Osoba fizyczna lub prawna, która na mocy odrębnej umowy z Fundacją dokona lub zobowiąże się do stałego bądź okresowego dokonywania na rzecz Fundacji przysporzenia finansowego lub rzeczowego może uzyskać tytuł Sponsora.
- Osoba fizyczna lub prawna, która w inny sposób wspiera realizację celów statutowych Fundacji lub jest w inny sposób szczególnie zasłużona dla realizacji celów statutowych Fundacji może otrzymać tytuł Dobroczyńcy lub inny właściwy dla rodzaju dokonanego wsparcia.
- Decyzje w przedmiocie nadawania tytułów, o których mowa w ustępach poprzedzających podejmuje Zarząd. W imieniu osoby prawnej tytuł może otrzymać osoba kierująca lub inna wskazana przez uprawniony organ tej osoby.
§ 12.
W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia Zarząd składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, i to tylko wówczas, gdy w chwili składania tego oświadczenia jest oczywiste, że stan czynny spadku przewyższa długi spadkowe.
§ 13.
1. Rokiem obrachunkowym Fundacji jest rok kalendarzowy.
2. Fundacja sporządza ze swej działalności roczne sprawozdanie merytoryczne i finansowe za rok obrachunkowy, które podaje do publicznej wiadomości w sposób umożliwiający zapoznanie się ze sprawozdaniami na zasadach ustalonych w odrębnych przepisach.
Rozdział IV
Organy Fundacji
§ 14.
Organami Fundacji są:
1) Rada Fundacji zwana dalej Radą.
2) Zarząd Fundacji zwany dalej Zarządem.
3) Komisja Rewizyjna zwana dalej Komisją.
§ 15.
Radę Fundacji tworzą:
- Fundatorzy lub ich przedstawiciele, o ile złożą pisemne oświadczenie o zamiarze wzięcia udziału w pracach Rady.
- Osoby powołane przez Fundatorów działających łącznie.
- Darczyńcy, Sponsorzy, Dobroczyńcy i inne osoby wspierające Fundację lub w inny sposób szczególnie zasłużone dla realizacji celów statutowych Fundacji powołane do Rady mocą jednomyślnej uchwały Zarządu Fundacji.”
§ 16.
Rada podejmuje działalność, jeśli w jej pracach może brać udział co najmniej trzech członków. W przeciwnym przypadku jedynymi organami Fundacji stają się Zarząd i Komisja Rewizyjna.
§ 17.
Członkowie Rady pełnią funkcję honorowo.
§ 18.
Rada wybiera ze swego grona Przewodniczącego, Wiceprzewodniczącego i Sekretarza Rady Fundacji.
§ 19.
1. Rada pracuje na posiedzeniach, które odbywają nie rzadziej niż raz w roku.
2. Posiedzenia Rady zwoływane są przez Przewodniczącego Rady z jego inicjatywy oraz na wniosek Zarządu lub co najmniej połowy składu Rady.
§ 20.
Uchwały Rady zapadają zwykłą większością głosów bez względu na liczbę obecnych, z tym że wymagana jest obecność Przewodniczącego lub Wiceprzewodniczącego.
§ 21.
W posiedzeniach Rady uczestniczy przedstawiciel Zarządu Fundacji.
§ 22.
Członkostwo w Radzie wygasa w przypadku rezygnacji członka Rady.
§ 23.
1. Zarząd składa się z od 5 do 7 członków i jest powoływany na czas nieoznaczony przez Fundatorów, działających łącznie.
2. Każdy z Fundatorów może wyznaczyć osobę fizyczną lub prawną, która przejmie wykonywanie powyższego uprawnienia.
§ 24.
1. Członkiem Zarządu może zostać Fundator.
2. Członkiem Zarządu może być osoba, która nie była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
§ 25.
Fundatorom, działającym łącznie, służy prawo odwołania Zarządu lub każdego z jego członków w każdym czasie. Postanowienie § 23 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§ 26.
Zarząd wybiera ze swego grona Prezesa i Wiceprezesa Fundacji.
§ 27.
Zarząd może powołać, jako swoje ciało doradcze, Komisję Programową, złożoną z osób działających na rzecz osób niepełnosprawnych.
§ 28.
Członkostwo w Zarządzie wygasa z dniem przyjęcia rezygnacji lub odwołania przez Fundatorów.
§ 29.
Zarząd podejmuje uchwały zwykłą większością głosów, przy czym do ważności uchwały wymagana jest obecność co najmniej połowy jego członków, w tym Prezesa lub Wiceprezesa Fundacji.
§ 30.
1. Oświadczenia woli składają i zobowiązania majątkowe zaciągają w imieniu Fundacji łącznie dwaj członkowie Zarządu, w tym Prezes lub Wiceprezes Fundacji.
2. Oświadczenia woli w imieniu Fundacji w zakresie zwykłego zarządu może składać jedna osoba upoważniona do tego przez Zarząd.
§ 31.
1. Zarząd pracuje na posiedzeniach, które odbywają nie rzadziej niż raz na kwartał.
2. Posiedzenia Zarządu zwoływane są przez Prezesa Zarządu, z jego inicjatywy lub na wniosek Rady lub co najmniej połowy składu Zarządu.
3. Członkowie Zarządu mogą otrzymywać wynagrodzenie z tytułu pełnienia swoich funkcji.
§ 32.
1. Komisja Rewizyjna składa się z trzech osób i jest powoływana na czas nieoznaczony przez Fundatorów działających łącznie. Postanowienie § 23 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
2. Nie można łączyć członkostwa w Komisji z członkostwem w Zarządzie i w Radzie Fundacji. Przepis § 24 stosuje się odpowiednio.
3. Członkiem Komisji może być osoba, która nie była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
4. Członkowie Komisji nie mogą pozostawać w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej z członkami Zarządu Fundacji. Członkowie Komisji nie mogą być pracownikami Fundacji; także z tytułu pełnienia funkcji w Komisji Rewizyjnej nie otrzymują wynagrodzenia.
5. Na pracami Komisji czuwa przewodniczący. Przepis § 18 stosuje się odpowiednio.
6. Członkostwo w Komisji wygasa z dniem przyjęcia rezygnacji lub odwołania przez Fundatorów. Przepis § 25 stosuje się odpowiednio.
7. Komisja podejmuje uchwały zwykłą większością głosów, przy czym dla ważności uchwał niezbędna jest obecność minimum 2/3 członków Komisji.
Rozdział V
Kompetencje Rady
§ 33.
1. Rada jest organem o uprawnieniach inicjatywnych, opiniodawczych i nadzorczych.
2. Do Rady należy:
1) występowanie z wnioskami dotyczącymi działalności Fundacji,
2) opiniowanie wieloletnich i rocznych programów działania Fundacji,
3) wyrażanie opinii w sprawach przedłożonych jej przez Zarząd,
4) rozpatrywanie rocznych sprawozdań Zarządu Fundacji,
5) rozpatrywanie rocznych sprawozdań Komisji Rewizyjnej,
6) podejmowanie uchwał w sprawach wskazanych w § § 37, 39, 40 i 41 niniejszego Statutu.
Rozdział VI
Kompetencje Zarządu
§ 34.
1. Do Zarządu należy podejmowanie decyzji we wszystkich sprawach niezastrzeżonych do kompetencji Rady Fundacji.
2. Zarząd w szczególności:
- reprezentuje Fundację na zewnątrz,
- uchwala wieloletnie i roczne programy działania Fundacji,
- sprawuje zarząd majątkiem Fundacji,
- przyjmuje subwencje, darowizny, spadki i zapisy oraz innego rodzaju uposażenie majątkowe poczynione na rzecz Fundacji przez krajowe i zagraniczne osoby fizyczne i prawne,
- ustala regulamin Biura Fundacji,
- powołuje i odwołuje dyrektora Biura Fundacji,
- ustala wielkość zatrudnienia, zasady wynagradzania oraz wielkość środków na wynagrodzenia i nagrody dla pracowników Fundacji zatrudnionych w działalności statutowej,
- podejmuje decyzje w przedmiocie zmiany statutu Fundacji oraz jej likwidacji,
- uchwalanie regulaminów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania Fundacji.
Rozdział VII
Kompetencje Komisji Rewizyjnej
§ 35.
1. Komisja jest organem kontroli wewnętrznej Fundacji.
2. Do kompetencji Komisji należy:
1) bieżąca kontrola Fundacji, ze szczególnym uwzględnieniem działalności finansowej,
2) występowanie z wnioskami pokontrolnymi do władz Fundacji.
2. Komisja składa corocznie sprawozdanie ze swej działalności Radzie.
3. Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 2 stanowi załącznik do sprawozdania Fundacji sporządzanego zgodnie z odrębnymi przepisami.
Rozdział VIII
Zmiana Statutu
§ 36.
Zmiana statutu nie może dotyczyć istotnych zmian celu Fundacji.
§ 37.
Decyzje w przedmiocie zmiany statutu podejmuje Zarząd Fundacji w drodze jednomyślnej uchwały.
Rozdział IX
Postanowienia końcowe
§ 38.
1. Dla efektywnego realizowania swoich celów Fundacja może połączyć się z inną Fundacją.
2. Połączenie nie może nastąpić, jeżeli w jego wyniku mógłby ulec istotnej zmianie cel Fundacji.
§ 39.
Decyzje w przedmiocie połączenia podejmuje Zarząd Fundacji w drodze jednomyślnej uchwały podjętej po zapoznaniu się ze stanowiskiem właściwego ministra, przy czym uchwała ta wymaga zatwierdzenia przez Radę Fundacji.
§ 40.
Decyzje w przedmiocie likwidacji Fundacji podejmuje Zarząd Fundacji w drodze jednomyślnej uchwały, przy czym uchwała ta wymaga zatwierdzenia przez Radę Fundacji.
§ 41.
Majątek pozostały po likwidacji Fundacji z zastrzeżeniem treści art. 5 ust. 4 ustawy o fundacjach, przekazuje się instytucjom, których działalność odpowiada celom Fundacji.
§ 42.
Statut wchodzi w życie z dniem zarejestrowania Fundacji przez Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy.
§ 43.
Do statutu dołącza się oświadczenie Fundatorów w sprawie wskazania ministra właściwego ze względu na cele Fundacji.